Μας τρελανε η Εθνικη

Στην πρώτη της συμμετοχή στο eNations Series η eΕθνική Ελλάδος με τους Γιώργο Γιαννούλα (1ts_G1ant) και Πάρη Τσιγαρίδη (xDírectional), ενώ μπήκε με το δεξί στην φάση των ομίλων με εύκολη νίκη 3-0 απέναντι στην Βόρειο Ιρλανδία δεν κατάφερε να τερματίσει στις 2 πρώτες θέσεις που δίνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Εκτός του αγώνα με την Νορβηγία όπου οι αντίπαλοι κυριάρχησαν η Εθνική μας ομάδα κέρδισε την Μολδαβία με 4-1 σκορ και έφερε ισοπαλία με Τουρκία (2-2) και Λουξεμβούργο (1-1). Οι αγώνες που δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες .

Η 6η θέση μας έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστούμε για μια δεύτερη ευκαιρία στο Loser Bracket της διοργάνωσης με πρώτο αγώνα απέναντι στην Σερβία. Ο Τεχνικός της ομάδας Θ.Ριζάς επέλεξε να ρισκάρει και να αντικαταστήσει τον Γιώργο Γιαννούλα με τον Κωνσταντίνο Γκόγκα για την συνέχεια των αγώνων. Το πρώτο μάτς απέναντι στους Σέρβους έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1 και στον επαναληπτικό η Εθνική μας ομάδα πήρε μια σημαντική νίκη με 2-1.

Στην επόμενη σειρά απέναντι στην Αυστρία κερδίσαμε το πρώτο ματς 2-0 και είχαμε τις πιθανότητες με το μέρος μας για την πρόκριση. Η Αυστρία γύρισε την σειρά στο 2ο ματς κερδίζοντας με 3-0 σκορ βάζοντας μας σε 2ο Loser Bracket για την τελευταία μας ευκαιρία .

Ο τελευταίος αντίπαλος η Ρουμανία. Ο 1ος αγώνας έληξε 1-1 και ο 2ος αγώνας θα έκρινε αν θα παίρναμε το εισιτήριο για τα Playoff. Στην κανονική διάρκεια του επαναληπτικού οι ομάδες σημείωσαν απο ένα γκολ και οδηγήθηκαν στην παράταση όπου καμία απο της 2 ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει για να πάρει την πρόκριση.
ΟΛΑ κρίθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι με τους διεθνείς μας να αντιμετωπίζουν με όσο περισσότερη ψυχραιμία και να κερδίζουν τον αγώνα στην τελευταία εκτέλεση απο την άσπρη βούλα.